Akcie VW díky návrhu dohody s USA vystoupily nejvýše za 16 měsíců

Cena akcií německého automobilového koncernu Volkswagen během dnešního obchodování stoupla až o čtyři procenta, takže se dostala na 16měsíční maximum. Investoři tak reagovali na zprávu o návrhu dohody Volkswagenu s americkou vládou, která má vyřešit obvinění související s emisním skandálem automobilky.

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová a šéfka americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Gina McCarthyová budou o postupu v emisním skandálu Volkswagenu informovat na tiskové konferenci, která začne v 19:30 SEČ. O dohodě s USA by dnes měla jednat rovněž dozorčí rada Volkswagenu.

Automobilka po skončení úterního obchodování na frankfurtské burze oznámila, že vyjednala s americkým ministerstvem spravedlnosti návrh dohody o urovnání civilního a trestního obvinění z nezákonností spojených s emisním skandálem. Dodala, že v rámci dohody by měla zaplatit 4,3 miliardy dolarů (zhruba 111 miliard Kč). Dohoda má ze strany Volkswagenu zahrnovat přiznání viny v podobě porušení některých ustanovení amerického trestního zákoníku.

Volkswagen v úterý upozornil, že celkové náklady na řešení emisního skandálu v důsledku dohody překročí částku 18,2 miliardy dolarů, kterou si dal kvůli této aféře stranou. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací by však náklady neměly překročit 20 miliard dolarů.

EPA předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že tento software po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Newsletter