Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Akcie – základ portfolia. Jak je nakoupit?

Akcie představují základní stavební kámen portfolií velkých institucí, ale i malých investorů. Začínáte-li investovat, rozhodně si projděte základní třídy aktiv, ze kterých si můžete vybírat. Kromě akcií to jsou dluhopisy, hotovost a peněžní ekvivalenty a další aktiva jako nemovitosti a alternativní investice. Akcie můžete obchodovat po celém světě, i když některé burzy jsou pro českého investora těžko k dosažení a záleží také na brokerovi, na jaké burzy je napojen. Snadný přístup je k americkému, evropskému a českému akciovému trhu, horší již k asijskému v podobě čínských nebo japonských akcií.

Co je to akcie

Akcie je podíl na podnikání dané společnosti. Chutná vám Coca Cola? Díváte se na Netflix? Jíte hamburgery z McDonald’s? Pokud ano, podporujete jejich tržby a lidé, kteří tyto akcie vlastní, mají z vašich útrat malé procento zisku v podobě dividend nebo i nárůstu tržní ceny akcie.

Podíváme-li se do historie, jsou akcie nejvýnosnějším aktivem a válcují výnosy z dluhopisů, nemovitostí, ale i zlata. Vyšší možné výnosy s sebou mohou přinést také vyšší riziko v podobě vyšší volatility. Většinou ta je právě měřítkem rizika dle akademického pohledu. Pokud tedy chcete vyšší výnos, musíte se smířit s vyššími výkyvy tržní ceny akcií.

Kde se akcie obchodují – hlavní akciové burzy

Hlavní akciové burzy naleznete v největších světových centrech a městech jako je New York, Londýn, Tokio, Shanghai, Hong Kong a v dalších světových metropolích. Některé akcie se obchodují i na více burzách zároveň, uvést můžeme například Avast, který se obchoduje zároveň na burze cenných papírů Praha (BCPP) a a na londýnské burze (LSE).

Kde můžete akcie obchodovat:
NYSE – New York Stock Exchange
NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations
LSE – London Stock Exchange
SSE – Shanghai Stock Exchange
TSE – Tokyo Stock Exchange
Evropská burza EURONEXT
Nebo také česká burza BCPP

Největší světové akciové burzy dle tržní kapitalizace:

https://www.visualcapitalist.com/20-largest-stock-exchanges-world/

Jak nakoupit akcie

Pokud se ptáte, jak nakoupit akcie, budete potřebovat prostředníka, který vám obchody na světových burzách zprostředkuje. V České republice naleznete spoustu online brokerů, kteří poskytují online platformy a vše si vyřídíte z pohodlí domova. Pokud potřebujete osobní kontakt, není to také problém, avšak ne u všech brokerů naleznete fyzickou kancelář v ČR a s českou podporou.

Rozlišujte tradiční fyzické akcie 1:1 bez páky a CFD kontrakty. CFD kontrakty jsou pouze deriváty a pokud je držíte, nedržíte fyzické akcie, nýbrž pouze kontrakt na vyrovnání cenového rozdílu v době nákupu a při uzavření pozice. Na CFD kontraktech také nedostáváte plnou výši dividendy jako u tradičních akcií. CFD kontrakty jsou vhodné pro krátkodobé obchodování než pro dlouhodobé investice v řádů několika let, jelikož zde naleznete náklady v podobě swapových bodů. Hodláte-li investovat v řádů několika let, ptejte se po fyzických akciích bez páky.

Jakmile máte vybraného brokera, stačí si již nastudovat obchodní příkazy, ty většinou bývají buď realizovatelné ihned za první tržní cenu na burze, nebo limitní – za vámi vybranou cenu. S typy pokynů vám již poradí konkrétní broker nebo manuál k obchodní platformě.

Fyzické akcie můžete nově obchodovat u brokera Admiral Markets UK Ltd., který představil nový účet Admiral.Invest s nabídkou akcií a ETF fondů. Poplatky začínají již na 1 USD za obchod. Admiral Markets UK Ltd. je regulován britskou FCA s dohledem ČNB, pražskou kancelář můžete navštívit v Opletalově 25 na Praze 1.

Jaké akcie koupit

Jistě si říkáte, jaké akcie mají potenciál a mohly by růst. U výběru akcií použijte selský rozum, dívejte se nejprve kolem sebe a zjistíte, které společnosti by mohly prosperovat. Každý den se setkáváte se stovkami produktů různých společností, které i sami nakupujete. Cenu akcie ženou nahoru tržby a zisky. Jakmile se ekonomice daří, zisky a tržby společností rostou, pokud se blíží recese, lidé tolik neutrácejí, spíše šetří a tržby a zisky některých společností klesají. Při výběru akcií je tak důležité vědět, v jaké fázi ekonomického cyklu se nacházíme, jakým akciím se bude dařit a které nemají potenciál. Pro to můžete využít především fundamentální analýzu, která vám poodhalí hodnotu akcie. Vnitřní hodnota akcie je subjektivní záležitost a těžko se určuje i ostříleným profesionálům.

Drobní investoři, kteří nemají tolik času na analýzy, mohou využít některého z analytických servisů, které poskytují někteří brokeři nebo velké analytické domy. A pokud se chcete vystavit rovnou celému balíku akciím, můžete pasivně kopírovat některý z akciových ETF fondů zaměřený například na hlavní světové akciové indexy.

Kde jsou mé akcie drženy

Pokud se jedná o české akcie nakupované přes vybrané brokery, jsou drženy v centrálním depozitáři, kde jsou uschovány. Ostatní brokeři mají sběrný účet, kde jsou vaše akcie drženy. Akcie jsou vedeny na jméno brokera, avšak vy na ně máte právo a dostáváte z nich dividendu. V případě CFD derivátů se jedná pouze o cenový rozdíl, tudíž takový kontrakt nepotřebuje centrální depozitář a obchod je buď vyrovnáván brokerem, který je market maker, tudíž protistranou, nebo přes poskytovatele likvidity, se kterým broker spolupracuje.

Když broker zkrachuje – kam přijdou mé akcie

Pokud obchodujete fyzické akcie, jsou uschovány v depozitáři nebo na sběrných účtech brokera. V takovém případě je dost možné, že vám broker akcie přepíše k jinému brokerovi a své akcie dostanete zpět. Avšak je to jen jedna z možností. Další možností je uplatnění pojištění, které je v EU až do výše 20 000 EUR. Zde také záleží, z jakého důvodu broker zkrachoval.

Při výběru brokera je tak dobré se dívat na pojištění finančních prostředků, zda má segregované účty klientů, jakou institucí je regulován. Rozhodně musí být registrován u ČNB, ať už jako obchodník s cennými papíry nebo oznámit činnost v ČR, pokud jde o brokera, který pochází ze zahraničí. Pokud takového brokera v seznamu ČNB nenajdete, držte se od něj dále.

(komerční sdělení)

Newsletter