Akcionáři O2 budou dnes hlasovat o dividendě 13 Kč i rozdělení společnosti

Akcionáři O2 dnes budou rozhodovat o rozdělení firmy na operátora pod názvem O2 a na správce infrastruktury CETIN. Na programu je také schválení dividendy z loňského hospodaření ve výši 13 Kč na akcii. Mezi akcionáři má přes 83 procent skupina PPF Petra Kellnera, která vyčlenění infrastruktury prosazuje.     

O2 bude podle projektu rozdělení dál poskytovat telekomunikační služby a bude vlastnit mobilní frekvence. Do nově vytvořené firmy CETIN přejde infrastruktura, tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra. Od rozdělení si management slibuje efektivnější fungování obou částí. O2 by měla flexibilněji reagovat na požadavky trhu, CETIN zase poskytovat ve větší míře služby infrastruktury i dalším zájemcům.  

Dění v O2: Podrobnosti k rozdělení i výsledkům  

Telexit aneb kolik hodin zbývá do vyskočení z vlaku O2? 

Do CETIN má přejít majetek v odhadní ceně 46,9 miliardy korun. Všichni akcionáři O2 získají ke každé akcii jednu akcii CETINu, která nebude veřejně obchodovatelná. Těm, kteří s rozdělením vyjádří na valné hromadě nesouhlas, nabídne nově vzniklá společnost CETIN za akcie CETINu „odstupné“ – tedy odkoupí své akcie od akcionářů zpět. Cenu akcie stanoví znalecký posudek. O2 počítá se zápisem vyčleněné infrastrukturní společnosti CETIN do obchodního rejstříku k 1. červnu tohoto roku, nabídku na odkup vlastních akcií by měla společnost CETIN podat k 15. červnu.

Akcionáři budou rovněž hlasovat o výplatě dividendy v celkovém objemu 4,103 miliardy korun. Loni společnost O2 vyplácela 18 korun na akcii, tedy o pět korun více než letos. Navrhované datum splatnosti dividendy je 28. května.     

Minoritní akcionáři mohli již před valnou hromadou poprvé využít možnost korespondenčního hlasování. Hlasovalo jich kolem 4000, tedy více než desetina celkového počtu.    

O2 má zhruba pět milionů mobilních zákazníků a 1,3 milionu uživatelů pevných linek. 

Newsletter