Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Aktivisté chtějí příští rok blokovat uhelné doly nebo elektrárnu

Občanské hnutí Limity jsme my požaduje po státu, aby bezodkladně odepsal uhlí pod ohroženými obcemi v severních Čechách a uzavřel uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady. Aktivisté také chtějí na protest příští rok před sněmovními volbami blokovat infrastrukturu některého z českých dolů nebo elektráren. U příležitosti 25. výročí stanovení územních limitů těžby hnědého uhlí, které připadlo na neděli, to dnes sdružení uvedlo v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

„Prohlášení dává na vědomí, že hnutí Limity jsme my chce tlak na ukončení těžby a spalování uhlí vyvíjet nově občanskou neposlušností, a to v podobě předem oznámené, masové, nenásilné blokády infrastruktury některého z českých dolů či elektráren do voleb 2017,“ řekl ČTK Josef Patočka.

Sdružení také požaduje, aby vláda zvýšila poplatky z těžby a peníze použila k transformaci Ústeckého kraje. A zároveň z nich zajistila práci pro ty, kteří ji s koncem uhlí ztratí. Připomnělo, že spalování fosilních paliv přímo ovlivňuje oteplování planety a změna klimatu, jehož důsledkem jsou mimo jiné i výkyvy veder, sucha i povodně.

Těžbu a spalování uhlí je třeba ukončit mnohem dříve než v roce 2055. Česká republika zbytečně provozuje arzenál zastaralých uhelných elektráren, vyzvali aktivisté vládu. Uzavření elektráren Chvaletice a Počerady považují za počátek nejrychlejšího možného postupu směrem k úplnému ukončení těžby a spalování uhlí.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády premiéra Petra Pitharta 30. října 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, a jako těžbou nepřekročitelné linie měly chránit i zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve. V roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS) limity potvrdila s tím, že upravila linie lomu Bílina. Podle rozhodnutí kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) z loňského 19. října budou ale prolomeny limity na dole Bílina, v případě lomu ČSA zůstávají v platnosti.

Newsletter