Aktivita v americkém sektoru služeb stoupla na maximum za 10 let

Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v červenci vystoupilo na nejvyšší úroveň za deset let. Prudce rostla zejména zaměstnanost a nové zakázky. Uvedl to dnes Institut nákupních manažerů (ISM).

Celkový index aktivity sektoru, který se na výkonu americké ekonomiky podílí asi dvěma třetinami, vzrostl na 60,3 bodu z červnové úrovně 56 bodů. Dostal se tak nejvýše od srpna 2005.

Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali, že ukazatel zůstane takřka beze změny. Index je nyní bezpečně nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Ukazatel zaměstnanosti se zvýšil na 59,6 bodu, což bylo rovněž maximum za deset let. Dílčí index podnikatelské aktivity se vyhoupl nejvýše od konce roku 2004 a výrazně posílil i index nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 2,3 procenta po růstu o 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zrychlování růstu ekonomiky zvyšuje pravděpodobnost toho, že centrální banka v brzké době začne se zvyšováním základní úrokové sazby, kterou udržuje od konce roku 2008 na prakticky nulové úrovni.

Newsletter