AKTUALIZOVÁNO Mládek: Pokud žádá OKD další peníze, ať to řekne oficiálně

Pokud černouhelná společnost OKD požaduje po státu další peníze, měla by to říct oficiálně. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda v červenci schválila firmě půjčku 700 milionů korun. Česká televize (ČT) ve středu uvedla, že OKD požaduje dalších 600 milionů korun na financování sociálního programu. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ČTK řekl, že firma chce jen znovu jednat o smlouvě z roku 2014, která slibovala uvolnění 600 milionů korun na sociální programy při útlumu těžby v Dole Paskov.

Návrh na další pomoc měl být podle ČT řešen na středeční schůzce na ministerstvu průmyslu. „Žádný požadavek tam takhle explicitně nezazněl,“ řekl Mládek. Pokud firma chce další peníze, má to podle něj sdělit oficiálně, písemnou formou.

Čelechovský ČTK řekl, že společnost pouze znovu otevřela jednání o smlouvě, kterou se státem uzavřela v roce 2013. Na jejím základě měla dostat 600 milionů korun na sociální program spojený s ukončením těžby v Dole Paskov. Takové uvolnění veřejných peněz schválila v roce 2015 i Evropská komise.

Dohoda měla být neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu. To se stalo a smlouva přestala být platná. „Obsahovala ale klauzuli, že obě strany budou znovu jednat, aby v co největší míře omezily sociální rizika v Moravskoslezském kraji,“ řekl Čelechovský.

Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources. Podle ní se mělo ve ztrátovém Dole Paskov těžit do konce roku 2017, kabinet by pak zaplatil 600 milionů korun na sociální programy horníků. Firma za to měla udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců mohl snížit na 1600.

Mládek dnes ale uvedl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná. Velkoobchodní ceny uhlí totiž po předchozích poklesech nyní rostou. Takový závěr potvrdil předseda hornických odborů Jaromír Pytlík. „Dopadlo to špatně. Jasně řekli, že se nebudou bavit o dalších půjčkách pro OKD,“ uvedl o středečním jednání na MPO.

OKD je od května v úpadku. Společnost se dostala do existenčních potíží vinou klesajících cen uhlí a předluženosti. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. V dolech OKD se dál těží. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán. V podniku nyní pracuje asi 12.000 lidí.

Newsletter