Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Akvizice francouzských firem v zahraničí jsou nejvyšší za 10 let

Francouzské společnosti od počátku letošního roku utratily za akvizice v zahraničí nejvíce za poslední desetiletí. To představuje prudké oživení ve srovnání s loňským rokem, kdy politická nejistota omezila jejich chuť k velkým dohodám. Od počátku letošního roku hodnota zahraničních fúzí a akvizic francouzských firem dosáhla 40,8 miliardy USD (998,4 miliardy Kč), loni činila pět miliard USD. Vyplývá to z údajů agentury Thomson Reuters.

Největší letošní dohodou bylo převzetí italského výrobce brýlí Luxottica společností Essilor International za 25,2 miliardy USD. Druhou největší bylo převzetí GE Water skupinou investorů, včetně francouzské skupiny Suez, za 3,2 miliardy eur (85,2 miliardy Kč).

V neděli byl novým francouzským prezidentem zvolen Emmanuel Macron s podnikatelsky přátelskou vizí evropské integrace. To by mohlo podpořit přeshraniční transakce v Evropě.

Mezi poradci při francouzských fúzích a akvizicích letos vede americká investiční banka Citigroup. Ta radila při obchodech v hodnotě 30,8 miliardy USD, což jí dává podíl na trhu 75,4 procenta.

Newsletter