Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Alca plast měl loni tržby 1,3 mld., ředitelka je manažerkou roku

Radce Prokopové se podařilo s manželem Františkem Fabičovicem vybudovat za 18 let z firmy Alca plast druhý největší podnik v Břeclavi. Loni firma utržila 1,3 miliardy korun. Na českém trhu je největším dodavatelem sprchových žlabů, sifonů či napouštěcích a vypouštěcích ventilů. Sanitární techniku firma dodává i na zahraniční trhy, export tvoří už 70 procent tržeb, řekla ČTK Prokopová, která ve čtvrtek získala ocenění Manažerka roku.

Firma se ve svém výrobním areálu v Břeclavi i nadále rozrůstá a v nejbližších letech chce posílit pozici především na západoevropských trzích, kam se proniká velmi složitě. „Jejich struktura je poměrně pevná. Velkoobchody a řetězce se snaží trh držet pro vlastní výrobce. Úspěch bude záležet na naší obchodní aktivitě. Cílem je najít strategického partnera, který bude fungovat jako dovozce našich výrobků,“ řekla Prokopová, která má na starosti především obchod a marketing.

Nejúspěšnější je firma na trzích v zemích, kde má i své pobočky. Především na Slovensku, dále v Polsku, Rusku, Bělorusku, Rumunsku a Maďarsku.

V minulých letech firma také výrazně rozšiřovala počet nabízených výrobků, nyní jich má zhruba 600. „Budeme se více soustředit na jejich inovace a také na budování značky,“ poznamenala Prokopová.

Firma roste kontinuálně od jejího vzniku, vzestup se nezastavil ani v době ekonomické krize. „V roce 2008 jsme ještě neměli velký podíl na trhu, takže se nás krize nedotkla. Ve zlých dobách jsme ale hodně investovali do výroby, abychom se zbavili subdodávek, získali jsme nové technologie. Když začal trh růst, měli jsme konkurenční výhodu,“ poznamenala Prokopová.

Dnes je firma na subdodávkách prakticky nezávislá. Vyrábí si sama materiál, sama vyvíjí i zkouší výrobky. „Tím, že si všechno děláme sami, uplyne krátká doba od rozhodnutí k hotovému výrobku, díky čemuž jsme získali zákazníky,“ vysvětlila Prokopová.

Vzhledem k tomu, že její manžel kdysi koupil v Břeclavi za nádražím v sousedství Gumotexu velký areál, který i dříve patřil průmyslu, má stále dost prostoru k rozvoji. Příští rok se bude stavět další výrobní hala a k 550 zaměstnanců přibudou další. „Jdeme však hlavně cestou automatizace,“ uvedla Prokopová, která před vznikem Alca plastu získávala manažerské zkušenosti jako majitelka firmy organizující večírky i pro několik stovek až tisíc lidí.

Newsletter