Alitalia zvažuje převzetí podílu 49 procent v Air Malta

Italská letecká společnost Alitalia má zájem o koupi podílu v Air Malta. Italské aerolinky dnes oznámily, že podepsaly s vedením maltské společnosti a maltskou vládou memorandum o porozumění a zahájí hloubkovou kontrolu. Po jejím dokončení se Alitalia rozhodne, zda podepíše závaznou dohodu o koupi podílu 49 procent v Air Malta.

Aerolinky neupřesnily, jak dlouho by hloubková kontrola měla trvat, ani nejsou známé finanční detaily případné transakce. Generální ředitel Alitalie Cramer Ball uvedl, že se firma musí ujistit, že případná dohoda s Air Malta neohrozí tříletý plán oživení Alitalie nebo její finanční postavení, napsala agentura ANSA.

„Jsme na správné cestě k návratu k zisku do konce roku 2017, a proto se musíme dívat dopředu a začít plánovat budoucnost. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli hloubkově analyzovat, zda Air Malta může přispět k naší strategii růstu a zvláště zda a jak se sítě obou společností mohou navzájem doplňovat na určitých trzích, jako například v jižní Itálii,“ prohlásil Ball.

Alitalii kontroluje letecká společnost emirátu Abú Zabí Etihad Airways. Převzetí podílu 49 procent v Alitalii firmou Etihad bylo součástí záchranného programu pro italské aerolinky v objemu 1,76 miliardy eur (47,6 miliardy Kč). Dohoda umožnila přežití italského vlajkového přepravce, který se v posledním desetiletí potácel na pokraji bankrotu a fungoval jen díky státní pomoci.

Ztrátové aerolinky Air Malta nyní dokončují pětiletý restrukturalizační plán dohodnutý s Evropskou komisí výměnou za státní pomoc 130 milionů eur.

Newsletter