Alkom Security vypověděla poště smlouvu a chce 1,5 miliardy Kč

Společnost Alkom Security vypověděla k dnešnímu dni České poště po 25 letech smlouvu na dálkový bezpečnostní dohled poboček pošty. Zástupci firmy to oznámili na dnešní tiskové konferenci. Česká pošta a její dceřiná firma Česká pošta Security (ČP Security) podle nich firmě zabraňují v řádném plnění závazků, vyplývajících ze smlouvy. Po ČP Security proto Alkom požaduje smluvní pokuty v celkové výši přes 1,5 miliardy korun. Vyjádření pošty ČTK shání.

„Pokud se prokáže, že kroky vedoucí k sankčním pokutám nařídila přímo Česká pošta, budou pokuty požadovány po ní,“ řekl dnes ČTK správní ředitel Alkom Security Jindřich Schenk.

Česká pošta dnes oznámila, že zahájila hlavní vlnu přepojování dálkově monitorovaných pošt na vlastní dohledové centrum své dceřiné společnosti ČP Security. Jde zhruba o 1500 objektů. Dosud dohled zajišťovala právě Alkom Security. Prvních 700 objektů pošta převedla v dubnu. Mluvčí pošty Matyáš Vitík uvedl, že Alkom Security je o celém procesu a konkrétních termínech dlouhodobě a s dostatečným časovým předstihem informován.

Firma s postupem pošty nesouhlasí. Česká pošta a ČP Security podle ní dlouhodobě neodborně zasahují do systému zabezpečení poboček pošty používáním vlastního necertifikovaného dispečinku. „Od konce března letošního roku uvedené společnosti protiprávně a chaoticky odpojily 810 pošt od našeho bezpečnostního dohledu,“ uvedl dnes Alkom.

ČP Security vznikla přejmenováním společnosti ABAS CiT Management, která se zabývala zabezpečeným převozem peněz, a pošta ji koupila v roce 2012. Česká pošta provozuje celkem 3200 poboček a zaměstnává přes 30.000 lidí.

Newsletter