Allergan se díky poptávce po botoxu vrátil v 1. čtvrtletí k zisku

Farmaceutická firma Allergan se díky vysoké poptávce po botoxu a hlavních lécích vrátila v prvním čtvrtletí k zisku. Firma současně oznámila, že koupí zpět vlastní akcie za deset miliard USD (237,3 miliardy Kč). Čistý zisk v prvních třech měsících roku činil 255,7 milionu USD po ztrátě 512,7 miliardy USD loni, uvedla dnes společnost.

Příjmy se zvýšily o 48 procent na 3,8 miliardy dolarů. Hlavním pohonem růstu byl botox. Příjmy z prodeje botoxu stouply na 637,5 milionu USD z 84 milionů loni.

Plán na odkup akcií přichází poté, co se Allergan dohodl na prodeji divize generických léků firmě Teva Pharmaceutical Industries za 40,5 miliardy USD. Prodej by měl být dokončen v červnu.

Firma Pfizer na počátku minulého měsíce zrušila plánované převzetí Allerganu za zhruba 160 miliard USD, které mělo být největším převzetím ve farmaceutickém sektoru a vytvořit největšího producenta léků na světě. Pfizer se ke zrušení dohody rozhodl poté, co Washington ohlásil nové kroky proti vyhýbání se vysokému zdanění v USA. Nová firma měla přesunout svoji adresu do Irska, kde jsou nižší daně než v USA.

Newsletter