Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Allianz a Snam koupí podíl v provozovateli plynovodů GCA

Německá pojišťovna Allianz a italský přepravce plynu Snam koupí od rakouské energetické společnosti OMV 49procentní podíl v provozovateli plynovodů Gas Connect Austria (GCA). Zaplatí za něj 601 milionů eur (16,2 miliardy Kč), oznámily dnes firmy. O podíl se podle agentury Reuters zajímal i český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Dohoda podpoří snahu společnosti Snam stát se hlavním hráčem v integraci evropské plynárenské sítě. Snam je největším provozovatelem plynovodů v Evropě. Má strategickou alianci s belgickým přepravcem plynu Fluxys a kontroluje francouzskou společnost TIGF a rakouskou TAG, které působí ve stejném odvětví.

Snam nedávno koupil podíl v projektu plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP), který má přepravovat zemní plyn z Ázerbájdžánu do Evropy.

CGA se prostřednictvím svých plynovodů podílí na zásobování plynem v Rakousku i dalších zemích, včetně Německa, Francie, Slovinska, Chorvatska a Maďarska, uvádí podnik na svých internetových stránkách.

Newsletter