Američané si připomenou obětí útoků z 11. září 2001

Američané si dnes připomenou oběti teroristických útoků na New York a Washington, které před patnácti lety připravily o život téměř 3000 lidí. Centrem vzpomínkových akcí bude dolní Manhattan, kde pieta začne ráno místního času (kolem 15:00 SELČ). Zahájí ji minuty ticha na počest obětí útoků na Světové obchodní středisko (WTC) v New Yorku a na washingtonský Pentagon a k uctění památky cestujících letadla uneseného teroristy, které havarovalo v Pensylvánii.

Čtení jmen všech mrtvých pak bude doprovázet zvuk zvonů newyorských kostelů, památku obětí uctí i čestná jednotka složená z příslušníků newyorské městské a pobřežní policie a hasičského sboru. Večer místního času zasvítí na Manhattanu dva sloupce modrého světla připomínající výškové budovy zničeného WTC.

Na newyorských vzpomínkových akcích k událostem 11. září 2001 promlouvají většinou jen pozůstalí po obětech, projevy státníků se ani dnes neočekávají. Prezident Barack Obama nicméně promluví v Pentagonu a pietní akci v New Yorku navštíví demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Podle nepotvrzených informací by se měl dostavit i její republikánský soupeř Donald Trump.

Kampaň k prezidentským volbám má dnes přestávku. Neuskuteční se žádná předvolební shromáždění, televizní stanice nebudou vysílat žádné volební klipy.

Newsletter