Americká firma prý umožnila policistům sledovat demonstranty

Společnost Geofeedia čelí nařčení, že přeprodávala americké policii soukromé údaje internetových uživatelů, což bezpečnostním složkám umožnilo sledovat demonstranty. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. S firmou kvůli kauze rozvázaly spolupráci společnosti Facebook, Twitter a Instagram.

Americká unie občanských svobod (ACLU) uvádí, že Geofeedia poskytovala policii osobní údaje internetových uživatelů, jako například kde se v dané chvíli nacházejí. Geofeedia informace získávala skrze příspěvky na sociálních sítích. Unie tvrdí, že policie využila služeb firmy Geofeedia ke sledování demonstrantů během protestů ve Fergusonu v roce 2014. Fergusonské nepokoje propukly poté, co policista zastřelil neozbrojeného černocha. Podle ACLU policie spolupracovala s firmou Geofeedia i během pozdějších demonstrací v Baltimoru a Oaklandu.

Geofeedia jakékoli pochybení popírá. Podle ředitelky technologie a občanskoprávní politiky ACLU Nicole Ozerové je však tento případ důkazem toho, že se policie může dostat k soukromým informacím zadními vrátky.

Newsletter