Americká studie varuje před vlivem Ruska na východě Evropy

Česko by mělo zásadně změnit svůj bezpečnostní systém. Současný není připraven na aktuální hrozby, přitom Evropa je z bezpečnostního hlediska v nejkomplikovanějším období za posledních 20 let. Dnes to na tiskové konferenci řekl ředitel nevládní organizace Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Bezpečnostní rizika podle Hokovského mohou posílit extremistické nebo autoritářské tendence ve společnosti. „Chceme, aby se liberální síly připravily na tyto hrozby, nepodlehly jim a aby nebyly omezeny svobody a prohloubeny tendence k zavádění policejního státu,“ řekl Hokovský. Jako jedno z opatření pro zajištění stability Česka v případě krize navrhuje vytvořit funkci státního tajemníka pro národní bezpečnost, který by koordinoval systémy vnější i vnitřní bezpečnosti a podléhal přímo premiérovi.

Analytici Evropských hodnot také žádají o uvolnění více peněz pro české ozbrojené síly, které podle nich jsou nedostatečně financované. Vláda by podle nich měla zajistit, že armáda dokáže také bránit území Česka a neslouží pouze jako specializovaný sbor pro zahraniční mise. Analytici také doporučují další rozvíjení a výrazné posílení konceptu aktivních záloh armády a posílení obranyschopnosti obyvatelstva.

Organizace vypracovala čtyři scénáře vývoje v nadcházejících třech letech, které podle ní mohou negativně ovlivnit bezpečnost Česka. Hrozí podle ní opakování loňské migrační vlny nebo série islamistických teroristických útoků v evropských zemích. Jako rizika s menší pravděpodobností hodnotí vítězství kandidátky krajní pravice Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách nebo ruskou agresi v Pobaltí.

„Naše studie by měla fungovat jako apel na naše představitele, abychom byli připraveni důsledkům těchto scénářů čelit,“ řekl Hokovský. Zdůraznil, že informace o bezpečnostní hrozbě nepřináší pouze jeho organizace, ale také bezpečnostní analytici z vládních i nevládních pracovišť, kteří se na vypracování scénářů hrozeb podíleli.

Newsletter