Americká těžba ropy dál poroste, jen pomaleji

Spojené státy budou i nadále zvyšovat objem těžby ropy, kvůli klesajícím cenám suroviny na světových trzích však bude tempo růstu pomalejší. Agentuře Reuters to dnes řekl Jason Furman, který je hlavním ekonomickým poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy.

„I při nižší ceně ropy se bude těžba zvyšovat. Jen poroste pomalejším tempem, než by tomu bylo za jiných okolností,“ poznamenal Furman na okraji podnikatelské konference v izraelském Tel Avivu.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých chudších členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu kartelu, což mohlo ceny podpořit. Postup Rijádu naopak posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst produkce ropy v USA. Za tím stojí technologie zvaná hydraulické frakování, která se používá k těžbě ropy z břidlicových hornin.

Furman dnes upozornil, že levná ropa má na ekonomiku Spojených států celkově příznivý vliv. Zvyšuje totiž disponibilní příjmy domácností, což podporuje spotřebitelské výdaje. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Světové ceny ropy se od června kvůli vysokým dodávkám na trh a obavám ohledně vývoje ekonomiky v Evropě a Číně propadly asi o 40 procent. Severomořská ropa Brent v pátek uzavřela na zhruba 69 dolarech za barel, v červnu se přitom vyšplhala až nad 115 dolarů za barel.

Hlavní ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Jan Hatzius v rozhovoru s německým listem WirtschaftsWoche předpověděl, že ceny ropy se dostaly na své dno a ve střednědobém horizontu se již nebudou snižovat. Upozornil také, že levná ropa snižuje investice do těžebních kapacit, což v dlouhodobějším horizontu povede k omezení nabídky a k růstu cen.

Newsletter