Americké akcie klesly kvůli energetickým firmám a bankám

Americké akcie dnes mírně oslabily. Pokles v energetickém a finančním sektoru totiž převážil nad růstem některých technologických podniků. Dolů zamířil rovněž americký dolar, který byl pod tlakem kvůli poklesu výnosů u dluhopisů vlády Spojených států.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes odepsal 0,24 procenta a obchodování uzavřel na 21.029,47 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,12 procenta na 2412,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,11 procenta na 6203,19 bodu.

Cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil klesla o více než půl procenta. Ceny ropy se totiž výrazně snížily kvůli pochybnostem o tom, zda prodloužení dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařských států o omezení dodávek dokáže odstranit nadbytek suroviny na trhu.

Dolů zamířily rovněž akcie finančních společností, například Bank of America a JPMorgan. Cena akcií největšího světového internetového obchodu Amazon naopak poprvé překročila hranici 1000 dolarů. Na nový rekord se dnes vyšplhaly rovněž akcie společnosti Alphabet, která je mateřskou firmou internetového vyhledávače Google.

Na devizovém trhu euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo nárůst zhruba čtvrt procenta na 1,1185 USD. Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády klesly na nejnižší úroveň za více než týden, k oslabení dolaru navíc přispěly neuspokojivé údaje o vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.

Newsletter