Americké akcie na maximech, technologický sektor překonal propad

Americké akcie dnes posílily a jejich hlavní indexy vystoupily na nová závěrečná maxima. Z dvoudenního propadu oživil technologický sektor a před středečním rozhodnutím centrální banky USA (Fed) o úrokových sazbách rostly akcie bank.

Dow Jonesův index třicítky nejvýznamnějších firem trhu v závěru stoupl o 0,44 procenta na nový rekord 21.328,47 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 si připsal 0,45 procenta a dosáhl rovněž maxima 2440,35 bodu. Index trhu Nasdaq po dvoudenní ztrátě 2,3 procenta získal 0,73 procenta na 6220,37 bodu.

Index technologického sektoru v rámci širšího indexu S&P 500 stoupl o 0,7 procenta. Výrazně vzrostly akcie technologických gigantů Microsoft a Facebook. V minulých dvou dnech investoři vybírali zisky z letošního silného růstu v technologickém sektoru, jehož index S&P od počátku roku získal přes 18 procent.

Index finančního sektoru získal 0,5 procenta, energetický sektor posílil o 0,7 procenta. Wall Street všeobecně předpokládá, že Fed ve středu zvýší základní sazbu o dalšího čtvrt procentního bodu, čeká ale na vyjádření ohledně tempa budoucího vývoje měnové politiky.

Na devizovém trhu dolar před zasedáním Fedu celkově drobně oslabil. Devizový trh se dnes zaměřil hlavně na kanadský dolar, který po slovech guvernéra kanadské centrální banky o potřebě brzkého zvýšení úroků výrazně zpevnil a k americké měně vystoupil na maximum za tři a půl měsíce.

Americký dolar zůstal proti euru v závěru beze změny na 1,1208 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztratil 0,14 procenta na 97,005 bodu.

Newsletter