Americké akcie po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Dnešní nárůst vedl farmaceutický sektor, který povzbudily naděje na akvizice menších firem po odvolání fúze společností Pfizer a Allergan. Wall Street posílil i výrazný vzestup cen ropy, po zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) se naopak vzestup na trhu dočasně zmírnil.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, získal 0,64 procenta a uzavřel na 17.716,05 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 1,05 procenta na 2066,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,59 procenta na 4920,72 bodu.

Zrušení fúze mezi Pfizerem a Allerganem vyvolalo dohady, že se výrazně zvýší zájem o převzetí menších výrobců léčiv. Akcie obou koncernů stouply o více než tři procenta a index farmaceutického sektoru posílil o více než dvě procenta.

Zápis z březnového zasedání měnového výboru Fedu ukázal, že účastníci debatovali o možnosti dubnového zvýšení základní úrokové sazby, s ohledem na přetrvávající rizika v globální ekonomice však převládl opatrný postoj. Celkově byl tón zápisu o něco přísnější než vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové z minulého týdne, po němž akcie výrazně zpevňovaly, řekli analytici agentuře Reuters.

Růst sazeb Fedu? Letos dvakrát, ne v dubnu

Akcie ropných společností povzbudil výrazný vzestup cen ropy. Ty posílily o zhruba pět procent v reakci na nečekaný pokles zásob suroviny v amerických skladech.

Na devizovém trhu dnes americký dolar vůči japonskému jenu pokračoval v poklesu a jeho kurz sestoupil na novou nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Japonský jen táhly vzhůru pochybnosti o intervenci japonské centrální banky proti dalšímu růstu jeho kurzu.

Dolar se k jenu propadl o 0,6 procenta na 109,68 JPY, nejníže od konce října 2014. Od počátku roku ztrácí dolar vůči japonské měně přes osm procent. Euro proti dolaru zpevnilo o 0,15 procenta na 1,1398 USD.

Newsletter