Americké výnosy korigují předchozí růst. Dolar je pod výprodejním tlakem v dolarovém indexu i proti euru. Ze silnějšího eura proti dolaru profitují měny regionu. Koruna jako vysokovýnosvá měna díky obratu tržního sentimentu posiluje pod 26,30 za euro.

Americké akcie po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Dnešní nárůst vedl farmaceutický sektor, který povzbudily naděje na akvizice menších firem po odvolání fúze společností Pfizer a Allergan. Wall Street posílil i výrazný vzestup cen ropy, po zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) se naopak vzestup na trhu dočasně zmírnil.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, získal 0,64 procenta a uzavřel na 17.716,05 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 1,05 procenta na 2066,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,59 procenta na 4920,72 bodu.

Zrušení fúze mezi Pfizerem a Allerganem vyvolalo dohady, že se výrazně zvýší zájem o převzetí menších výrobců léčiv. Akcie obou koncernů stouply o více než tři procenta a index farmaceutického sektoru posílil o více než dvě procenta.

Zápis z březnového zasedání měnového výboru Fedu ukázal, že účastníci debatovali o možnosti dubnového zvýšení základní úrokové sazby, s ohledem na přetrvávající rizika v globální ekonomice však převládl opatrný postoj. Celkově byl tón zápisu o něco přísnější než vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové z minulého týdne, po němž akcie výrazně zpevňovaly, řekli analytici agentuře Reuters.

Růst sazeb Fedu? Letos dvakrát, ne v dubnu

Akcie ropných společností povzbudil výrazný vzestup cen ropy. Ty posílily o zhruba pět procent v reakci na nečekaný pokles zásob suroviny v amerických skladech.

Na devizovém trhu dnes americký dolar vůči japonskému jenu pokračoval v poklesu a jeho kurz sestoupil na novou nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Japonský jen táhly vzhůru pochybnosti o intervenci japonské centrální banky proti dalšímu růstu jeho kurzu.

Dolar se k jenu propadl o 0,6 procenta na 109,68 JPY, nejníže od konce října 2014. Od počátku roku ztrácí dolar vůči japonské měně přes osm procent. Euro proti dolaru zpevnilo o 0,15 procenta na 1,1398 USD.

Newsletter