Americké akcie posílily, dolar stoupl na čtyřměsíční maximum

Americké akcie dnes posílily v čele s telekomunikačními společnostmi. Hlavní akciové indexy se tak posunuly zpátky k rekordním maximům, na která se vyšplhaly v průběhu týdne. Dolar dnes vystoupil na více než čtyřměsíční maximum vůči koši předních měn. Euro naopak oslabovalo, k jeho poklesu přispěla zpráva o útoku v německém obchodním centru.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,29 procenta a uzavřel na 18.570,85 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,46 procenta na 2175,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,52 procenta na 5100,16 bodu.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,3 procenta. S&P 500 posílil o 0,6 procenta a Nasdaq vzrostl dokonce o 1,4 procenta. Americké akcie tak zaznamenaly již čtvrtý týdenní nárůst za sebou.

Vzhůru dnes zamířily například akcie mobilního operátora AT&T. Posilovaly rovněž akcie telekomunikační společnosti Verizon, která je podle zpráv médií hlavním favoritem na převzetí internetových aktivit firmy Yahoo.

Na devizovém trhu dolar posiloval díky vyhlídkám na růst úroků ve Spojených státech. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stoupl o půl procenta na 97,487 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. března.

Euro vůči dolaru sestoupilo na zhruba čtyřtýdenní minimum, tedy na nejnižší úroveň od červnového referenda o odchodu Británie z Evropské unie. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna pokles o 0,6 procenta na 1,0962 USD. Libra vůči dolaru oslabila zhruba o procento a dostala se pod 1,31 USD. Dolů ji stáhly nepříznivé údaje o vývoji britské ekonomiky.

Analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman & Co upozornil, že nejnovější údaje o inflaci, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách a zaměstnanosti v USA překonaly odhady. To podpořilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) by ještě v letošním roce mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Newsletter