Americké akcie před volbami ve Francii oslabily

Americké akcie v závěru týdne mírně oslabily, jejich širší index ale zaznamenal první týdenní přírůstek za tři týdny. Investoři na Wall Street jsou před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb opatrní.

Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků klesl o 0,15 procenta na 20.547,76 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,30 procenta na 2348,69 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil ze čtvrtečního rekordu o 0,11 procenta na 5910,52 bodu.

Za celý týden Dow Jones získal 0,5 procenta. S&P přidal 0,9 procenta a Nasdaq posílil o 1,8 procenta.

Investoři čekají na výsledek nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb. Průzkumy mínění jsou hodně těsné a investoři se bojí, že volby by mohly přinést překvapení podobné loňskému hlasování Britů o vystoupení z EU.

Trh zmírnil ztráty poté, co prezident Donald Trump prohlásil, že příští týden představí plán rozsáhlého snížení daní. Nižší daně by se měly týkat jednotlivců i firem.

Náladu na trhu tento týden podporovaly firemní výsledky. Z 95 společností indexu S&P 500, které do dneška zveřejnily čtvrtletní zprávy, jich zhruba 75 procent překonalo očekávání, plyne z údajů agentury Reuters. Je to mírně nad průměrem posledních čtyř čtvrtletí.

Euro dnes mírně oslabilo, pozornost investorů se soustředí na prezidentské volby ve Francii. Euro navzdory dnešnímu poklesu zažilo nejvýraznější týdenní nárůst vůči dolaru za posledních 11 týdnů,

Vůči americkému dolaru evropská měna ztratila 0,15 procenta a končila na 1,0700 USD. Dolarový index ke koši šesti měn posílil o 0,1 procenta na 99,92 bodu a stejně jako akciím mu pomohlo Trumpovo oznámení, že zveřejní plán snížení daní.

Newsletter