Americké akcie v kolísavém obchodování mírně stouply

Americké akcie v dnešním rozkolísaném obchodování nakonec mírně stouply, přišly ale o většinu výrazných počátečních zisků dosažených díky výsledkům velkých bank. Investoři vyhodnocovali dnešní slova šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové, která vyjádřila rostoucí obavy z poklesu růstového potenciálu americké ekonomiky.

Dow Jonesův index v závěru stoupl o 0,22 procenta na 18.138,38 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 posílil o 0,02 procenta na 2132,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel se stejně nepatrným ziskem na 5214,16 bodu. Během dne přitom indexy získávaly až jedno procento.

Za celý týden Dow Jones klesl o 0,56 procenta. Standard & Poor‘s 500 ztratil 0,96 procenta a trh Nasdaq oslabil o 1,5 procenta.

Trh zpočátku táhly vzhůru vesměs dobré výsledky bank JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo, později se ale investoři zaměřili na vystoupení šéfky Fedu a zisk zmírnily. Yellenová naznačila, že Fed by vzhledem k dlouhému útlumu ekonomiky mohl perspektivně uvažovat o delším udržování uvolněné měnové politiky i o možnosti dalších kroků na podporu ekonomiky.

Na devizovém trhu americký dolar dnes dál zpevňoval a zaznamenal svůj nejvyšší týdenní přírůstek za více než sedm měsíců. Podpořily jej silné vzestupy maloobchodních tržeb a výrobních cen v USA, které posílily vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Projev Yellenové zisky dolaru zmírnil jen dočasně.

Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti měn, v závěru dne stoupl o 0,4 procenta na 97,035 bodu a za týden získal 1,4 procenta. Dolar proti euru vzrostl o 0,7 procenta na 1,0976 USD a přiblížil se zpět čtvrtečnímu tříměsíčnímu maximu. Evropská měna za týden oslabila o 1,6 procenta a ztratila nejvíce od konce února. Proti japonskému jenu americká měna posílila o 0,3 procenta na 104,04 JPY a za týden přidala 1,2 procenta.

Newsletter