Americké akcie v závěru dne ztratily počáteční výrazné zisky

Americké akciové trhy v závěru dnešního obchodování vymazaly výrazné přírůstky z předešlého průběhu obchodování a jejich indexy nakonec oslabily. Wall Street podkopala opatrnost investorů po zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed). Trh předtím vytáhly nahoru nečekaně příznivé údaje z trhu práce, které podpořily důvěru investorů v sílu americké ekonomiky.

Dow Jonesův index v závěru klesl o 0,20 procenta na 20.648,15 bodu, v první polovině dne přitom měl k dobru téměř jedno procento. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,31 procenta na 2352,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 5864 bodu se ztrátou 0,58 procenta.

Zápis Fedu uvedl, že většina členů měnového výboru by ještě v tomto roce chtěla začít s omezováním bilance centrální banky, která kvůli podpůrným nákupům dluhopisů v letech od finanční krize a poslední recese prudce vzrostla. To bude znamenat ukončení reinvestic peněz získaných splacením dluhopisů, jímž vypršel termín splatnosti.

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v březnu 263.000 nových pracovních míst. Byl to nejvyšší přírůstek za více než dva roky a vysoce překonal odhady analytiků. Je to dobrá předzvěst klíčových pátečních údajů o březnovém vývoji celého trhu práce.

Dolar na devizovém trhu díky silnému přírůstku pracovních míst v americkém soukromém sektoru během dne rovněž rostl, i on ale nakonec zisky ztratil. Na devizovém trhu je nadále cítit nervozita před čtvrtečním setkáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Index dolaru vůči koši šesti měn ke konci dne klesl o 0,05 procenta na 100,49 bodu. Dolar proti euru uzavíral bez větší změny kolem 1,0768 USD a vůči jenu zůstal na 110,68 JPY.

Newsletter