Americké akcie vesměs rostly, Nasdaq na novém rekordu

Americké akcie na počátku týdne celkově posílily a technologický trh Nasdaq se dostal na nový rekord. Přírůstky akcií Applu a dalších velkých technologických společností překonaly vliv slabších ekonomických údajů.

Dow Jonesův index 30 předních podniků v závěru klesl o 0,13 procenta, na 20.913,46 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 posílil o 0,17 procenta na 2388,33 bodu. Index technologického trhu Nasdaq skončil na 6091,60 bodu se ziskem 0,73 procenta.

Akcie Applu vyskočily o více než dvě procenta a zaznamenaly nové maximum. Investoři se připravují na úterní čtvrtletní zprávu společnosti. Na nová maxima vystoupily i akcie společností Microsoft a Facebook.

Akcie finančního sektoru nakonec zřetelně posílily. Během dne akcie bank výrazně zakolísaly poté, co prezident Donald Trump řekl, že zvažuje možnost rozdělení velkých bank v zájmu obnoveného oddělení komerčního a investičního bankovnictví.

Wall Street oslabovala série méně příznivých zpráv z ekonomiky. Spotřebitelské výdaje zůstaly v březnu beze změny a aktivita ve zpracovatelském průmyslu se v dubnu zpomalila. Investoři se chystají na nadcházející zasedání centrální banky (Fed) a páteční klíčové údaje z trhu práce.

Na devizovém trhu v dnešním oslabeném obchodování dolar smazal předešlé ztráty proti euru i japonskému jenu. Americkou měnu podkopaly slabší údaje z domácího zpracovatelského průmyslu a známky poklesu inflace; obchodníci pak ale dospěli k názoru, že na výhledu červnového zvýšení úrokových sazeb v USA poslední údaje nic nemění.

Dolar proti euru ke konci dne klesl o 0,06 procenta na 1,0902 USD, vůči jenu ale posílil o 0,3 procenta na 111,80 JPY. Dolarový index ke koši šesti měn nepatrně zpevnil.

Newsletter