Americké akcie výrazně oživily, zastavily mnohadenní pokles

Americké akcie dnes výrazně vzrostly a Dow Jonesův index přerušil osmidenní sérii ztrát. Investory na Wall Street podpořil vzestup spotřebitelské důvěry na maximum za více než 16 let, silné zisky zaznamenaly zejména akcie bank a energetických společností. Prudce zpevnil i kurz americké měny.

Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků v závěru vzrostl o 0,73 procenta na 20.701,50 bodu a ukončil nejdelší pokles od roku 2011. Širší index S&P 500 zpevnil stejným tempem na 2358,57 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite získal 0,60 procenta na 5875,14 bodu.

Od listopadového zvolení Donalda Trumpa prezidentem americké akcie rostly na stále nová maxima. Tento měsíc se ale vzestup zastavil a pokles minulého týdne způsobily obavy investorů z dopadu neúspěchu prosazování zdravotní reformy na další Trumpovy politické plány, zejména na daňovou reformu.

Trh dnes podpořil nárůst indexu spotřebitelské důvěry organizace Conference Board na maximum za více než 16 let. Důvěru podpořil hlavně optimismus ohledně trhu práce a lepší hodnocení podnikatelských podmínek.

Wall Street táhl nahoru růst sektorů, které letos nezískaly tolik jako jiné části trhu. Index finančního sektoru vzrostl o 1,7 procenta, energetické akcie pak díky růstu cen ropy získaly v průměru 1,2 procenta. Širší index S&P 500 a technologický trh Nasdaq nejvíce posílil vzestup akcií společnosti Apple o více než dvě procenta na nový rekord.

Kurz amerického dolaru po pondělním propadu na nejnižší hodnotu za více než čtyři měsíce dnes výrazně oživil. Přispěly k tomu zejména naděje na další růst úrokových sazeb v USA po zprávě o nárůstu spotřebitelské důvěry.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ke konci dne přidával 0,6 procenta na 99,72 bodu. Dolar k euru si připisoval půl procenta na 1,0812 USD, vůči japonskému jenu uzavřel na 111,15 JPY se ziskem 0,4 procenta.

Newsletter