Americké akcie vystoupily na nová maxima díky údajům o ekonomice

Americké akcie dnes posílily díky příznivým údajům o květnovém vývoji trhu práce a zpracovatelského sektoru ve Spojených státech. Hlavní akciové indexy se tak vyšplhaly na nová rekordní maxima.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,65 procenta na 21.144,18 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,76 procenta na 2430,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,78 procenta na 6246,83 bodu.

Organizace ADP dnes oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v květnu vytvořili 253.000 nových pracovních míst. Ekonomové v anketě agentury Reuters přitom předpokládali, že vzniklo pouze 185.000 nových pracovních příležitostí.

Institut ISM navíc uvedl, že růst aktivity zpracovatelského sektoru USA v květnu mírně zrychlil. Index aktivity stoupl na 54,9 bodu z dubnových 54,8 bodu. Již devět měsíců za sebou se tak drží nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Akcie výrobce zemědělských a stavebních strojů Deere posilovaly po zprávě o tom, že firma koupí za 4,6 miliardy eur (121 miliard Kč) německý podnik Wirtgen Group, který je největším světovým výrobcem zařízení pro stavbu silnic. Deere tak výrazně rozšíří svou nabídku strojů pro stavebnictví.

Na devizovém trhu dolar zamířil vzhůru, protože údaje o trhu práce podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) v červnu přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

V závěru obchodování v New Yorku vykazovalo euro vůči dolaru pokles o zhruba 0,3 procenta na 1,1212 USD. Ve středu se jednotná evropská měna vůči dolaru vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než týden.

Newsletter