Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Americké akcie zpevnily třetí den v řadě, díky ropě

Americké akcie třetí den za sebou zpevnily a jejich širší index se dnes znovu přiblížil loňské rekordní hodnotě. Růst na Wall Street opět podpořil zejména vzestup cen ropy na nová letošní maxima spolu se slabým kurzem dolaru. Dow Jonesův index přidal 0,37 procenta na 18.005,05 bodu a poprvé od konce dubna uzavřel nad hranicí 18.000 bodů.

Širší index Standard & Poor‘s 500 zpevnil o 0,33 procenta na 2119,12 bodu a do rekordního závěru z loňského května mu chybí už jen asi 15 bodů. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4974,64 bodu se ziskem 0,26 procenta.

Ceny ropy i dalších komodit se zvyšují od počátku týdne a vedle výpadků produkce jim pomáhá zejména slabý kurz dolaru. Rostoucí ceny surovin táhnou vzhůru akcie těžařů a producentů materiálů. Slabý dolar pomáhá rovněž americkým společnostem s vysokým podílem zahraničních tržeb.

Trh nadále podporuje pondělní vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. Ta vyjádřila důvěru v ekonomiku, potvrdila záměr Fedu dál zvyšovat úrokové sazby, ale nenaznačila, kdy to udělá.

Americký dolar dnes na devizových trzích dál klesal a jeho celková hodnota sestoupila nejníže za posledních pět týdnů. Obchodníci v reakci na údaje o vývoji nezaměstnanosti v USA a komentář šéfky Fedu rušili sázky na brzké zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Ke konci obchodování dolar k euru ztrácel 0,4 procenta na 1,1398 USD a vůči jenu klesal stejným tempem na 106,86 JPY. Dolarový index, který měří vývoj amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,2 procenta na 93,60 bodu a během dne sestoupil na minimum od 6. května.

Newsletter