Americké akcie ztratily nejvíce za poslední měsíc a půl

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu a jejich hlavní indexy ztratily nejvíce za poslední měsíc a půl. Wall Street dál srážel zejména pokles cen ropy a dalších komodit. Trh oslabila i vyjádření některých činitelů centrální banky (Fed), kteří investorům potvrdili názor, že krátkodobé úrokové sazby by se mohly začít zvyšovat už příští měsíc.

V závěru obchodování Dow Jonesův index klesl o 1,44 procenta na 17.448,07 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,4 procenta na 2045,97 bodu a index technologického trhu Nasdaq ztratil 1,22 procenta a skončil na 5005,08 bodu. Pro Dow Jones a S&P 500 to byl nejhlubší jednodenní pokles od 28. září.

Pokles cen ropy a ostatních komodit oslaboval akcie těžařských společností a producentů materiálů. Index energetického sektoru ztratil 2,4 procenta a o více než 2,5 procenta se propadly akcie koncernů Exxon Mobil a Chevron. Ztráty ale zaznamenalo všech deset hlavních sektorů trhu.

Šéfka centrální banky USA (Fed) janet Yellenová se ve čtvrtek k úrokovým sazbám nevyjádřila. Prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley ale řekl, že měnová politika by se vzhledem k ekonomické situaci mohla už brzy začít „normalizovat“, což znamená zvyšování sazeb z téměř nulové úrovně posledních sedmi let. Fed už po svém říjnové zasedání dal najevo, že by úroky mohl zvýšit ještě letos, tedy na zasedání v polovině prosince.

Dolar na devizovém trhu oslabil vůči euru a dalším měnám druhý den za sebou. Investoři vybírali zisky po nedávném vzestupu americké měny na mnohaměsíční maxima. Analytici ale podle agentury Reuters očekávají, že v dlouhodobějším výhledu bude dolar dál zpevňovat, protože jej podpoří brzké zvyšování úrokových sazeb v USA.

Newsletter