Americké dluhopisy vynášejí, ale pozor na rizikové expozice

Aktivita v sektoru služeb v USA na nejvyšších úrovních za posledních 21 let, silné výsledky ADP a sebejistý Jerome Powell – to byla mocná kombinace pro americké státní dluhopisy.

Výnosy desetiletých vládních dluhopisů a dokonce i třicetiletých prolomily předchozí úrovně a téměř nic jim nestojí v cestě. Tyto pohyby se rozšířily až do přední části křivky, s tím, jak trh zohledňuje očekávání dalšího růstu úrokových sazeb plánovaného Fedem.

Medvědi se na americkém trhu cenných papírů doposud drží, ale nakonec zřejmě nastane bod zlomu, vyšší výnosy převáží rizikovost aktiv a investoři nebudou příliš spokojení. Energie na trzích, která pramenila z daňové reformy, v příštím roce pozvolna opadne. Vyšší výnosy a silný dolar zpřísňují finanční podmínky po celém světě, což už vidíme na výsledcích z rozvojových trhů.

Úvěrové spready jsou napnuté, zatímco rizika nesplácení se drží na poměrně nízkých úrovních. Je zde však malá kompenzace úvěrového rizika, zejména tam, kde jsou kapitálové struktury více založené na dluzích, což zvyšuje náklady. Je tak vhodný čas na přezkoumání rizikových expozic a zvýšení průměrné kvality portfolia před tím, než se trend otočí.“

Komentář Andrea Iannelliho, ředitele investic Fidelity International

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter