Americké firmy Halliburton a Baker Hughes ustupují od fúze

Dvojice amerických poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podniky Halliburton a Baker Hughes upustila od plánované fúze. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti. Právě tento resort se proti chystanému spojení obou společností stavěl a podal kvůli němu antimonopolní žalobu. Tvrdil, že transakce by mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví.

Americká společnost Halliburton, která je druhým největším poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy na světě, se na převzetí menšího konkurenta Baker Hughes dohodla už v listopadu 2014. V hotovosti a akciích za něj měla zaplatit téměř 35 miliard dolarů (kolem 830 miliard Kč).

Plány firem ale narazily na odpor amerických úřadů. „Navrhovaná dohoda mezi firmami Halliburton a Baker Hughes by odbourala nezbytnou konkurenci, zdeformovala trhy s energií a poškodila americké spotřebitele,“ uvedla začátkem dubna americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Rozhodnutí firem ustoupit od fúze, na něž měl výrazný vliv i odpor amerických úřadů, nyní Lynchová uvítala jako vítězství pro americkou ekonomiku a všechny Američany.

Newsletter