Americké letectvo na islamisty vyslalo přes 20.000 raket a bomb

Americké letectvo dosud při bombardování islamistických cílů v Sýrii a Iráku použilo více než 20.000 raket a bomb, informovala armáda. Operace trvá již 15 měsíců, munice ve skladech začíná postupně docházet a objevily se první výzvy po navýšení jak financování, tak i výroby zbraní, uvedla americká CNN.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy v posledních týdnech operaci proti islamistům ještě vystupňovaly, letectvo nyní využívá „munici rychleji, než ji stíháme doplnit,“ uvedl armádní velitel Mark Welsh. „(Bombardéry) B-1 shazují rekordní množství bomb. (Stíhací letouny) F-15 jsou také zapojeny do boje, protože dokážou využít širokou škálu zbraní a navíc velmi flexibilně. Potřebujeme, aby fungovalo financování, abychom byli připravení na dlouhý boj,“ dodal Welsh.

Oznámení americké armády přichází v době, kdy narůstá kritika ze strany republikánských kandidátů na prezidenta, že Obamova administrativa je v boji proti islamistům příliš mírná a že Spojené státy by měly proti radikálům z Islámského státu vést mnohem agresivnější boj.

Podle nejnovějších údajů vypálili američtí piloti za prvních deset měsíců letošního roku na islamistické cíle během méně než poloviny téměř 18.000 uskutečněných letů. V roce 2014 přitom zbraně použili jen ve třetině letů.

Newsletter