Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Americké spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 %

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu již druhý měsíc po sobě vzrostly, hlavně kvůli zvýšení cen benzinu a vyšším cenám za bydlení. Mírné inflační tlaky jsou podle analytiků dobrou zprávou, protože naznačují, že tamní centrální banka (Fed) by ještě v letošním roce mohla začít zvyšovat úrokové sazby. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta, v únoru rostly stejným tempem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.     

Meziročně však ceny o 0,1 procenta klesly, poté co v únoru zůstaly beze změny. Ekonomové dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali za březen v průměru meziměsíční inflaci 0,3 procenta, meziročně pak stagnaci.     

Bez zahrnutí cen potravin a energií se spotřebitelské ceny zvýšily také o 0,2 procenta. Meziročně jádrová inflace činila 1,8 procenta a byla nejvyšší od loňského října.     

Ceny benzinu byly sice v březnu o 33 procent nižší než před rokem, ve srovnání s únorem se však zvýšily, a to o 3,4 procenta. Meziměsíčně stouply i ceny oděvů, bydlení, aut a za zdravotní péči. Nižší byly pouze ceny potravin a letenek.     

Údaje o březnové inflaci posilují názory, že inflace by se měla postupně posouvat směrem k dvouprocentnímu cíli, který si Fed stanovil jako strop cenové stability. Ukazuje se, že tlumící efekt nízkých cen energií začíná slábnout. Několik členů měnového výboru Fedu již naznačilo, že Fed by mohl uvažovat o zvýšení úrokových sazeb na svém zasedání v červnu. Základní sazby jsou od prosince 2008 téměř na nule.     

Nedávná vlna horších ekonomickým dat, včetně údajů o nezaměstnanosti, však vyvolala mezi analytiky pochyby o načasování růstu úroků a někteří se domnívají, že Fed do září úroky nezvýší. 

Newsletter