Americké stíhačky F-22 se poprvé objevily v Rumunsku

Dvě americké stíhačky F-22 Raptor v doprovodu tankovacího letounu KC-135 dnes přistály na letišti u rumunského přístavu Konstanca. K Černému moři se podívaly v rámci cvičení, které má předvést podporu Severoatlantické aliance pro její východní členy obávající se agresivní politiky Ruska.

Je to vůbec poprvé, co v Rumunsku přistály americké stíhačky páté generace, uvedl rumunský server Libertatea.ro. Stíhačky F-22 Raptor, téměř nezachytitelné radarem, jsou pokládány za nejpokročilejší bojová letadla zařazená ve službě. Kvůli vyspělým technologiím americký Kongres zakázal jejich prodej do zahraničí, a tak je používá výlučně americké letectvo. Tucet stíhaček F-22 operuje ze základny Lakenheath na východě Anglie, odkud zmiňovaná dvojice strojů přelétla do Rumunska.

Americký prezident Barack Obama slíbil posílit obranu východoevropských členů NATO poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a rozdmýchalo povstání separatistů na východě Ukrajiny. Západ se ale snaží vyhnout provokování Kremlu stálým rozmístěných rozsáhlých sil. Přesto napětí stoupá a dochází i k incidentům.

Ruské bombardéry Su-24 tento měsíc podle Pentagonu nebezpečně nalétávaly na americký torpédoborec plující v Baltském moři. Moskva americké tvrzení odmítla s tím, že ruské letouny dodržely veškeré normy mezinárodního práva a bezpečnostní pravidla. Podobné incidenty se v minulosti staly již několikrát.

Newsletter