Americkou hliníkárenskou Aleris koupí firma vlastněná Číňany

Společnost Zhongwang USA vlastněná Číňany koupí amerického producenta hliníkových válcovaných produktů Aleris Corp. za 2,33 miliardy USD (56,3 miliardy Kč), včetně dluhu. Aleris je dodavatelem pro letecký, stavební, automobilový a zbrojní průmysl a továrny má v USA, Evropě a Asii, uvedla agentura Reuters.

Firmu Zhongwang USA vlastní čínská skupina Zhongwang International Group Ltd. Ta je rovněž mateřskou společností China Zhongwang Holdings, druhého největšího producenta hliníkových profilů na světě.

Firma Aleris uvedla, že Zhongwang USA zaplatí 1,11 miliardy USD v hotovosti a převezme dluh Alerisu ve výši 1,22 miliardy USD. Společnost Aleris od roku 2010, kdy se vymanila z bankrotové ochrany, vlastní skupina fondů, mezi kterými jsou Oaktree Capital Management a Apollo Management. Dohoda by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Akvizice posílí napojení Zhongwang na rostoucí automobilový průmysl. Ten je považován za budoucí hlavní zdroj růstu hliníkárenského průmyslu, protože někteří výrobci aut přecházejí k hliníku, který je lehčí než ocel.

Firmu China Zhongwang, která nekupuje Aleris, ale je součástí čínského holdingu vlastnícího Zhongwang USA, nyní vyšetřuje americké ministerstvo obchodu kvůli podezření, že se vyhýbala v USA dovozním clům na hliníkové profily. Firma však obvinění popírá.

Newsletter