Americký deník USA Today nabádá voliče, aby nedali hlas Trumpovi

Americký celostátní deník USA Today ve čtvrtek vyzval voliče, aby v listopadových prezidentských volbách nedali hlas „nebezpečnému demagogovi“ Donaldu Trumpovi. Zároveň ale nepodpořil ani kandidaturu jeho soupeřky Hillary Clintonové.

List v redakčním komentáři napsal, že dosud vždy byl ve své 34 let dlouhé historii v prezidentské kampani neutrální. Nyní ale tuto praxi opustil, protože republikánský kandidát Trump „není způsobilý zastávat prezidentský úřad“ ani plnit roli vrchního velitele armády. Newyorského miliardáře označil za „sériového lháře“. Jeho zahraničně politická stanoviska jsou neinformovaná a neudržitelná.

Pokud jde o Clintonovou, je redakční rada USA Today v názoru rozdělená, přiznává deník. Výhrady se opírají o její nadměrnou sebejistotu, nedostatek upřímnosti a „extrémní neopatrnost při zacházení s utajovanými informacemi“.

List vyzval voliče, aby volili podle svého přesvědčení. „Ať ale uděláte cokoli, musíte odolat vábení nebezpečného demagoga. Rozhodně jděte volit, jen ne Donalda Trumpa,“ konstatoval list.

Před týdnem se k prezidentské volbě vyslovil i vlivný list The New York Times, který podpořil Clintonovou. Podle listu je kvalifikovanější než Trump pro řešení problémů, kterým Spojené státy čelí.

Newsletter