Americký fond Elliott požaduje rozdělení Samsungu

Americký investiční fond Elliott Management tlačí na změny v největší společnosti v jeho investičním portfoliu – jihokorejské Samsung Electronics. Fond jí zaslal dopis, ve kterém naléhá na vyplacení mimořádné dividendy a zefektivnění podnikatelské a řídicí struktury skupiny. Podle fondu by se Samsung měl rozdělit na holdingovou a provozní firmu a s akciemi obou společností by se mělo obchodovat na burze.

Fond v dopise zaslaném správní radě Samsungu doporučil, aby firma zvážila změny ve prospěch akcionářů, například nabídku akcií provozní firmy na americké burze Nasdaq a vyplacení mimořádné dividendy z hotovosti 70 miliard USD (1,7 bilionu Kč), kterou má firma k dispozici. Na výplatu dividendy by podle něj mělo jít 37 miliard USD. Holdingová společnost by pak měla zvážit fúzi s dceřinou společnosti Samsung C&T Group.

Samsung má aktuálně tržní hodnotu kolem 230 miliard dolarů, Elliot vlastní ve firmě 0,62 procenta akcií. Podle informovaného zdroje agentury Reuters usiluje Elliott o jednání s představiteli a správní radou Samsungu a spolupráci na navrhovaných změnách. Elliott rovněž vyzval, aby firma měla ve své správní radě tři nové nezávislé ředitele.

Spekulace, jak by Samsung mohl restrukturalizovat své podnikání, se objevily už nejméně před rokem. Analytici nabízejí různé možnosti, včetně rozdělení, které navrhla společnost Elliott Management.

Akcie Samsungu od začátku letošního roku zpevnily zhruba o 27 procent. Podle propočtů fondu Elliott jsou však tyto akcie ve srovnání s konkurenty v odvětví asi o 30 procent levnější.

Newsletter