Americký list píše o údajné slovenské stopě teroristických útoků

Prodejna ze slovenského města Partizánske se dnes dostala na internetové stránky amerického listu The Wall Street Journal – jako pravděpodobný zdroj zbraní, použitých při nejméně dvou teroristických útocích ve Francii. Slovenští představitelé zprávy o použití zbraní ze Slovenska při teroristických útocích již dříve popřeli.

„Automatická puška AK-47 použitá při zmařeném útoku v rychlovlaku Thalys pocházela od stejného dodavatele jako zbraně použité v lednu (při útocích v Paříži),“ citoval list nejmenovaného francouzského policistu obeznámeného s případem. „Střelci nezískali zbraně přímo ze Slovenska, ale od prostředníka v Belgii,“ dodal.

Podle deníku džihádisté ​díky mezerám v zákonech získali zbraně, které se jako znehodnocené prodávají v jednom obchodu ve středoslovenském městě. Avšak odborníci dokážou tyto zbraně opět uvést do funkčního stavu. A tak legálně zakoupené a úředně znehodnocené zbraně byly nejspíše převezeny do Belgie, kde byly opraveny. Džihádisté je pak použili při lednových útocích v Paříži, kde se jejich terčem stala redakce satirického časopisu Charlie Hebdo a židovská samoobsluha, a poté při srpnovém útoku v rychlovlaku Thalys ve Francii, který však zmařili cestující, píše The Wall Street Journal.

„Prodáváme zbraně mnoha lidem a někteří z nich jsou cizinci. Ale je to legální,“ řekl listu čtyřiadvacetiletý syn majitele prodejny.

Slovenské zákony o zacházení se znehodnocenými zbraněmi byly podle deníku dlouho benevolentnější, než jinde v Evropě. Až donedávna si je mohl volně koupit kdokoli starší 18 let. Zbraně přitom byly znehodnoceny takovým způsobem, že bylo poměrně snadné je opravit.

Půl roku po lednových pařížských útocích slovenská vláda zákon zpřísnila, takže podle expertů je obtížnější, nikoli však nemožné takto znehodnocené zbraně opět uvést do funkčního stavu, poznamenal list. S odvoláním na bezpečnostní experty dodal, že znehodnocené zbraně ze Slovenska skončily na ulicích nejméně pěti států a že Němci monitorovali slovenskou prodejnu v souvislosti s případem německého občana, odsouzeného za nelegální držení a úpravy znehodnocených zbraní z tohoto obchodu.

I v Česku byli nedávno odsouzeni dva Francouzi za nelegální převoz znehodnocených zbraní ze Slovenska, kde je však pořídili ještě v dubnu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák před deseti dny tvrdil, že po zpřísnění slovenského zákona vývoz zmiňovaných zbraní opadl. Podle Kaliňáka se nepotvrdily dřívější informace, že zbraně teroristů při lednových útocích ve Francii pocházely ze Slovenska.

Slovensko bylo také požádáno o pomoc při identifikací zbraní, které tento měsíc použili atentátníci ve francouzské metropoli. Podle premiéra Roberta Fica ale nejsou žádné náznaky, že zbraně byly ze Slovenska.

Newsletter