Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Americký minfin: USA & spojenci jsou připraveni zesílit sankce proti Rusku

Spojené státy a jejich spojenci ve skupině G7 jsou připraveni zesílit v případě potřeby sankce proti Rusku. Řekl to v úterý americký ministr financí Jack Lew ukrajinskému premiérovi Arseniju Jaceňukovi a ministryní financí Nataliji Jareškové. Oba činitelé kyjevské vlády přijeli do Washingtonu jednat na půdě Mezinárodního měnového fondu (MMF) o otázce zmírnění ukrajinského dluhu, uvedla agentura Reuters.     

Země G7 daly v pondělí na závěr summitu v Bavorsku najevo, že jsou připraveny zpřísnit dosavadní protiruské sankce, pokud to bude kvůli situaci na Ukrajině nutné. Americký prezident Barack Obama tam řekl, že protiruské sankce je třeba zachovat a v případě potřeby ještě zesílit, protože podle něj ruské síly stále působí na východní Ukrajině.     

Lew ocenil Kyjev za snahu dosáhnout dohody o restrukturalizaci dluhu. „Poznamenal, že program MMF (pro Ukrajinu) vyžaduje od všech zúčastněných oběti v zájmu zajištění ekonomického oživení, které prospěje všem stranám,“ řekl Lew podle sdělení ministerstva.   

Ukrajina se snaží o dohodu se soukromými věřiteli na restrukturalizaci dluhu, aby ušetřila do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Dohoda by zemi umožnila splnit podmínky spojené se záchranným programem MMF v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard Kč). Kyjev trvá na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů, což zástupci věřitelů odmítají a dávají najevo zklamání z toho, že zatím nebyl nalezen základ k jednání.

Newsletter