Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru drží v zisku kolem 1,1700 EURUSD. Koruna postupně smazala předchozí zisky a posunula se zpět nad hranici 25,40 za euro.

Americký minfin: USA & spojenci jsou připraveni zesílit sankce proti Rusku

Spojené státy a jejich spojenci ve skupině G7 jsou připraveni zesílit v případě potřeby sankce proti Rusku. Řekl to v úterý americký ministr financí Jack Lew ukrajinskému premiérovi Arseniju Jaceňukovi a ministryní financí Nataliji Jareškové. Oba činitelé kyjevské vlády přijeli do Washingtonu jednat na půdě Mezinárodního měnového fondu (MMF) o otázce zmírnění ukrajinského dluhu, uvedla agentura Reuters.     

Země G7 daly v pondělí na závěr summitu v Bavorsku najevo, že jsou připraveny zpřísnit dosavadní protiruské sankce, pokud to bude kvůli situaci na Ukrajině nutné. Americký prezident Barack Obama tam řekl, že protiruské sankce je třeba zachovat a v případě potřeby ještě zesílit, protože podle něj ruské síly stále působí na východní Ukrajině.     

Lew ocenil Kyjev za snahu dosáhnout dohody o restrukturalizaci dluhu. „Poznamenal, že program MMF (pro Ukrajinu) vyžaduje od všech zúčastněných oběti v zájmu zajištění ekonomického oživení, které prospěje všem stranám,“ řekl Lew podle sdělení ministerstva.   

Ukrajina se snaží o dohodu se soukromými věřiteli na restrukturalizaci dluhu, aby ušetřila do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Dohoda by zemi umožnila splnit podmínky spojené se záchranným programem MMF v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard Kč). Kyjev trvá na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů, což zástupci věřitelů odmítají a dávají najevo zklamání z toho, že zatím nebyl nalezen základ k jednání.

Newsletter