Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Americký ministr po brexitu žádné známky finanční krize nevidí

Americký ministr financí Jack Lew po rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie na trzích žádné známky finanční krize nevidí. Pro hospodářství Spojených států bude sice takzvaný brexit dalším negativním faktorem, největší ekonomika světa je ale podle něj dostatečně odolná.

„Dopady (brexitu na finanční trhy) zatím nejsou nijak chaotické,“ řekl Lew v televizi CNBC. Podle něj teď nastane poměrně dlouhé přechodné období, kdy bude Británie s EU jednat o podmínkách odchodu, a mezitím se musejí vlády zaměřit na podporu hospodářského růstu.

Výsledek čtvrtečního britského referenda otřásl finančními trhy. Globální akciové trhy ztratily na hodnotě jen v pátek přes dva biliony dolarů (49 bilionů Kč), což byla jejich nejhlubší jednodenní ztráta v historii. Investoři prodávali akcie, komodity a rizikovější měny a kupovali naopak měny bezpečných zemí, zlato a státní dluhopisy finančně nejstabilnějších států, tedy USA a Německa. Výprodej na trzích dnes mírnějším tempem pokračuje.

Lew ale předpokládá, že americká ekonomika otřesy na trzích přežije bez úhony. „Ekonomika USA si vede velmi dobře…, má v sobě zabudovánu odolnost,“ citovala ministra agentura Reuters.

Newsletter