Americký ministr: Země G20 musejí pro podporu růstu dělat víc

Země G20 musejí znásobit úsilí, aby podpořily hospodářský růst, a využít k tomu mohou všechny nástroje měnové a fiskální politiky, stejně jako strukturální reformy. Novinářům to dnes na zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 řekl americký ministr Jack Lew. V této souvislosti poznamenal, že Čína má snahu uvolnit kurz své měny tak, aby o hodnotě měny rozhodovaly tržní síly, nikoliv stát.

Americký ministr také řekl, že je důležité zachovat předchozí dohody, které si členové G20 dali a které předpokládají, že jednotlivé země spolu budou konzultovat politiku směnných kurzů. Cílem je vyhnout se konkurenční devalvaci měn, která by zajistila výhody na světovém trhu.

„Teď je doba, kdy je pro nás všechny důležité znásobit úsilí a využít všech nástrojů, které máme, abychom podpořili společný růst,“ citovala jej agentura Reuters.

Ministr hovořil také o Číně, které hlavně západní země vyčítají, že udržuje kurz své měny uměle nízko, aby tak získala výhody proti rivalům na světovém trhu. Lew řekl, že Čína ukazuje snahu prosazovat politiku, kdy o kurzu měny rozhoduje trh. Klíčovou zkouškou podle něj ale bude, zda čínské úřady umožní ještě výraznější zpevnění jüanu, pokud si to bude situace na devizových trzích bude vyžadovat.

„Provádějí tu politiku způsobem, který je jasnější, než byl ještě před rokem. To je důležitý krok,“ řekl ministr a poznamenal, že Čína v posledních měsících intervenovala na měnových trzích, aby zabránila jüanu v poklesu.

Ministr také předpokládá, že Čína bude schopna zajistit takzvané „hladké přistání“ své ekonomiky, a vyhne se tedy situaci, kdy prudké ochlazení hospodářského růstu způsobí zemi potíže. „Myslím, že se nikdy nedalo považovat za reálné, že Čína poroste více než desetiprocentním tempem donekonečna. Otázkou ale je, zda výsledkem bude dlouhodobě udržitelný růst,“ řekl ministr.

Skupina G20 má jen konzultativní charakter, jejím cílem je prostřednictvím lepší výměny informací stabilizovat světový finanční systém a účinněji předcházet finančním a měnovým krizím. Skupina sdružuje ministry financí a guvernéry centrálních bank 19 vyspělých i rozvojových zemí světa, dvacátým členem je Evropská unie.

Newsletter