Americký průmysl v únoru rostl těsně díky tuhé zimě, výroba klesla

Produkce zpracovatelského sektoru Spojených států se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně snížila, a to o 0,2 procenta. Pokles přitom zaznamenala již třetí měsíc za sebou. Mohl za to hlavně propad výroby automobilů. Dnešní zpráva tamní centrální banky (Fed) podle analytiků naznačuje, že hospodářský růst v USA v prvním čtvrtletí zřejmě zpomalí.     

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že zpracovatelský sektor vykáže růst o 0,1 procenta. V lednu produkce zpracovatelského průmyslu po zpřesnění dat klesla o 0,3 procenta.    

Celková průmyslová výroba, která kromě zpracovatelského sektoru zahrnuje i produkci těžebního a energetického sektoru, se v únoru o 0,1 procenta zvýšila. V lednu se naopak o 0,3 procenta snížila. Důvodem byl vysoký růst produkce energetického sektoru kvůli chladnému počasí, který vyrovnal také pokles zpracovatelského sektoru.     

Zpracovatelský sektor v posledních šesti měsících trápí růst dolaru, který zdražuje americké zboží v zahraničí. Výroba aut a automobilových součástek v únoru klesla o tři procenta.     

Produkce těžařských společností se snížila o 0,2 procenta. Mohla za to nižší těžba uhlí, stejně jako ropy a zemního plynu. Produkce energetických firem naopak o 7,3 procenta vzrostla. 

Newsletter