Američtí astronauti montují na ISS nový spojovací modul

Dvojice amerických astronautů dnes opustila prostor Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), aby na americkém segmentu instalovala nový multifunkční spojovací uzel. Oznámil to americký Národní ústav pro letectví a vesmír (NASA). Zařízení v červenci k ISS dopravila nákladní kosmická loď společnosti SpaceX.

Zatímco Jeffrey Williams se vydal do otevřeného kosmu už počtvrté, pro jeho kolegyni Kate Rubinsovou je to premiéra. K novému uzlu budou přistávat americké komerční lodě s lidskou posádkou. Modul na místo určení přesunulo z nákladového prostoru ISS automatické manipulační rameno Canadarm. Williams a Rubinsová mají montáž dokončit zhruba ve 20:30 SELČ.

Pilotovanou loď vyslaly Spojené státy do vesmíru naposledy v roce 2011, kdy NASA ukončila využívání raketoplánů. Od těch dob zajišťuje dopravu posádek k ISS Rusko svými Sojuzy.

První americký pilotovaný projekt se chystá na příští rok, kdy má odstartovat z Mysu Canaveral loď Dragon společnosti SpaceX. Další rok se očekává první start lodi Starliner společnosti Boeing s dvěma členy posádky.

Newsletter