Američtí investoři KKR koupí od Nissanu firmu Calsonic

Americká investiční společnost KKR & Co koupí od japonské automobilky Nissan a dalších akcionářů výrobce automobilových komponentů Calsonic Kansei. Transakce až za 498,3 miliardy jenů (115 miliard Kč) bude její dosud největší akvizicí v Japonsku, sdělila dnes KKR.

Americká firma připlatí za akcii Calsonic o 28 procent více, než je dnešní závěrečná cena na tokijské burze. Bude to platit jak pro podíl 41 procent, který koupí od Nissanu, tak pro zbytek akcií, které se obchodují na veřejném trhu a které KKR nabídla odkoupit.

KKR se o Calsonic střetla s dalšími investičními firmami Bain Capital a MBK Partners, které Nissanu rovněž nabídly odkoupení jeho podílu v Calsonic. Druhá největší japonská automobilka nabídla svůj podíl k prodeji v červnu.

Calsonic je pro firmy soukromého kapitálu vzácnou příležitostí pro to, aby uskutečnila velkou transakci v zemi, kde velké společnosti stále nejsou příliš ochotny prodávat své dceřiné firmy. Nissan prodává Calsonic, aby získal zdroje k vývoji nových technologií v elektrickém pohonu a automatizovaném řízení. Nissan navíc letos koupi kontrolní podíl v automobilce Mitsubishi, která se kvůli manipulacím s údaji o spotřebě dostala letos do potíží.

Calsonic Kansei vyrábí tradiční komponenty, včetně interiérů vozů, elektroniky, klimatizace a kompresorů. Nissan se na odbytu firmy podílí 80 procenty, Calsonic se ale snaží svou zákaznickou základnu rozšiřovat.

Newsletter