Američtí novináři si stěžují na nedostatek informací o Trumpovi

Nový prezident USA Donald Trump v rozporu s obvyklou praxí nedává po volbách novinářům skoro žádné informace, ve středu například prakticky zmizel. Podle agentury AP jeho chování signalizuje rozchod se zavedenou praxí, podle níž by nově zvolená hlava státu měla být národu co nejvíc na očích. Odtažitý vztah Trumpa k novinářům není novinkou, během kampaně často označoval média za „nechutná“ a „nečestná“.

Ve čtvrtek Trumpův štáb neumožnil novinářům, aby nového prezidenta doprovázeli do Bílého domu k prvnímu jednání s Barackem Obamou a vůdci Kongresu. Informace jim pak dodala Obamova tisková služba. Fotografové ani nesměli být přítomni setkání Melanie Trumpové s Michelle Obamovou.

Trumpův tým podle AP nedává novinářům informace o jeho denním programu, jak bývalo zvykem, neinformuje je o jeho akcích, telefonátech ani o kontaktech se světovými vůdci.

Když ruský prezident Vladimir Putin blahopřál Trumpovi ke zvolení, informovala o tom Moskva. Když nově zvolený prezident telefonoval s britskou premiérkou Theresou Mayovou, dozvěděl se o tom svět z Londýna. Totéž se opakovalo při kontaktech Trumpa s nejvyššími představiteli Izraele, Egypta, Jižní Koreje a Austrálie.

Dřívější prezidenti USA udržovali těsné vazby s novináři a informovali je o svém programu od prvních hodin po zvolení. Vydávali zprávy o telefonátech se státníky i s detaily o jejich obsahu. Trumpovo chování ale podle AP signalizuje, že budoucí prezident na transparentnost nedbá.

Vlivné Sdružení zpravodajů Bílého domu, které koordinuje přístup tisku na akce prezidenta, vyzvalo Trumpa, aby umožnil novinářům pracovat. „V opačném případě se o jeho skutcích Američané v případě krize nic nedozvědí,“ varoval šéf sdružení Jeff Mason, zpravodaj agentury Reuters. Novou praxi prezidenta označil za nepřijatelnou.

Prezidenti USA jsou tradičně z bezpečnostních důvodů při svých veřejných akcích bedlivě střeženi ochrankou a tisk se této praxi musí přizpůsobit. Novináři organizují menší skupiny, takzvané pooly, jejichž členové pak své poznatky sdílejí s širším okruhem žurnalistů. Organizování poolů, přeprava novinářů na prezidentské akce a průchod bezpečnostními kontrolami vyžaduje těsnou koordinaci se štábem Bílého domu.

Newsletter