Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Analytici: Brexit by posílil korunu k libře, ale oslabil akcie

Rozhodnutí Britů o vystoupení z EU by zatřáslo finančními trhy a znamenalo oslabení libry vůči dalším měnám včetně koruny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. České akcie by zřejmě reagovaly poklesem. Největší problém by nastal při další nejednotnosti EU, jež by podle nich mohla vyústit v propad trhů, včetně českých akcií, a kurzu koruny k hlavním světovým měnám. Referendum o takzvaném brexitu se uskuteční 23. června.

„Případné vystoupení Velké Británie z EU by nejspíše krátkodobě negativně ovlivnilo finanční trhy,“ řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek. Zvýšená nejistota by podle něj nahrávala ‚bezpečným přístavům‘, jako je dolar, švýcarský frank či zlato. Česká finanční aktiva, včetně koruny, mezi ně nepatří, proto je vyšší pravděpodobnost negativní reakce než naopak, dodal.

Ředitel pro finanční trhy společnosti Creditas Roman Koděra v případě brexitu očekává zvýšenou rozkolísanost a posílení koruny k libře minimálně k letošnímu maximu, které je 33,40 Kč/GBP. Trh se snaží zajistit s předstihem, libra proto již od začátku roku výrazně oslabila z 38,70 na současných 34,40 Kč/GBP. Domácí akcie budou kopírovat případnou nervozitu globálních trhů. V tom případě by se ani pražská burza nevyhla poklesu a zasaženy by byly zejména akcie bank, dodal.

Přestože je podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla brexit stále nepravděpodobnou variantou, případný odchod z EU by významně poškodil všechny zúčastněné strany, včetně ČR. Na tuzemské ekonomice by se podle něj Brexit podepsal výraznějším rukopisem. „Zmínit můžeme mladoboleslavskou Škodu, která je ve Spojeném království oblíbeným dovozním artiklem, jako i další české výrobky. Pokles českého exportu tedy není vyloučen,“ podotkl.

Analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že případný brexit bude velkou zkouškou politické soudržnosti EU. Pokud ta zůstane stabilní, koruna by vůči euru by tedy zůstala víceméně na současných úrovních. Ani české akcie by takový vývoj kromě prvotního otřesu těsně po odchodu nijak vážněji nezasáhl.

Ovšem v případě opravdu vážné politické krize EU by finanční trhy mohla podle Kovandy zasáhnout krize srovnatelná s dopadem pádu banky Lehman Brothers v roce 2008. Koruna by v takovém případě oslabovala více než euro. K riziku plynoucím ze silného obchodního provázání s eurozónou a politicky nestabilní EU by se přidalo riziko stále ještě poměrně mladé tržní ekonomiky, za kterou je ČR částí investorské veřejnosti považována. Investoři by se v takovém případě stahovali do nejprověřenějších útočišť mimo EU typu dolaru, švýcarského franku nebo jenu. České akcie by dostaly přímý zásah a ocitly by se ve volném pádu, dodal.

Newsletter