Analytici: Cena benzinu a nafty bude do konce roku stagnovat

Cena pohonných na českých čerpacích stanicích bude do konce letošního roku stagnovat. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Od začátku letních prázdnin cena benzinu i nafty klesala a dostala se až na nejnižší hodnoty od prvního čtvrtletí roku 2010. Podle analytiků však tento trend končí, důvodem je mimo jiné oslabující česká koruna.

„Očekávám, že ceny pohonných hmot budou v nadcházejících týdnech stagnovat. Pro další snižování cen sice hovoří pokles marží čerpacích stanic, na druhé straně od poloviny října oslabuje koruna vůči americkému dolaru, což zdražuje cenu ropy,“ řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se podle něj do konce letošního roku bude lehce pod 30 korunami za litr, za naftu by měli řidiči zaplatit zhruba 29,50 Kč/l. Podle společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, se nyní prodává litr Naturalu 95 průměrně za 29,61 korun a nafta za 28,88 Kč/l. Loni touto dobou se pohonné hmoty prodávaly za více než 35 korun.

„Do konce roku očekávám setrvání cen pohonných hmot na současné nízké úrovni,“ uvedl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Připustil, že benzin a nafta mohou především kvůli koruně i mírně zdražit. „Slabá koruna zdražuje pro české motoristy pohonné hmoty. A za poslední měsíc oslabila koruna vůči dolaru z 24 na 25,2 korun,“ podotkl.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz doplnil, že nadcházející zima znamená přechod na zimní naftu, jejíž výroba je o něco dražší než u letní varianty. „V cenách u stojanů se to obvykle okamžitě neprojeví, ale prodejci s tím mohou určitou měrou kalkulovat marže a nespěchat s nějakými cenovými poklesy,“ řekl. Případný pokles cen by se proto podle něj týkal spíše benzinu. „Nějaký velký pokles bych ale nečekal,“ dodal.

Tomčiak upozornil, že ceny pohonných hmot v Česku jsou stále v porovnání s ostatními státy Evropské unie relativně nízké. Podle dat Colossea je například benzin z okolních zemí levnější pouze v Polsku, kde vyjde v přepočtu na průměrných 27,74 Kč/l. Na Slovensku a v Rakousku je jeho cena vyšší než 30 korun, v Německu vychází na průměrných 35,49 Kč/l.

 

Aktuální cena pohonných hmot v ČR a v sousedních zemích (přepočteno na Kč za litr)

  benzin nafta
Česko* 29,61 28,88
Německo 35,49 30,14
Slovensko 32,47 28,77
Rakousko 30,33 28,79
Polsko 27,74 27,12

Zdroj: Colosseum

Newsletter