Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí mírně vzrostl

Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl zhruba o jedno až tři procenta na 3,3 až 3,38 miliardy korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. Hlavním důvodem růstu je podle nich pojistné plnění z havárie etylénové jednotky. Tržby by měly klesnout zhruba o třetinu na 20,8 miliardy korun. Hospodářské výsledky zveřejní firma ve čtvrtek ráno. V prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 25 milionů korun.

„Čísla Unipetrolu budou poznamenána množstvím plánovaných a zejména neplánovaných odstávek, které jsou léčeny pojistným plněním z loňské havárie etylénové jednotky. Díky němu by se ztráta z prvního čtvrtletí měla přehoupnout do čistého pololetního zisku,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz. Vnější podmínky podle něj Unipetrolu přejí, jde zejména o přetrvávající vysoké petrochemické marže.

Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty by platba od pojišťoven měla dosáhnout zhruba čtyř miliard korun. Celkové škody jsou ovšem podle jeho odhadů podstatně vyšší. „Kromě havárie etylénové jednotky byla navíc celý duben v Litvínově generální odstávka. K tomu se na konci května přidala mimořádná událost v Kralupech, která zde vyřadila zpracování ropy,“ doplnil Trampota.

Začátkem července dozorčí rada Unipetrolu odvolala předsedu představenstva Marka Switajewského, místo něj zvolila Andrzeje Modrzejewského. Na valné hromadě společnosti deset dní předtím přitom člen dozorčí rady Bogdan Dzudzewicz tvrdil, že žádné změny v představenstvu nejsou v plánu. „Radikální personální obměna v dozorčí radě, představenstvu a na pozici generálního ředitele dává tušit, že mateřská společnost chce prosadit nějaké novoty v řízení firmy,“ dodal Hlinomaz.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři. Loni Unipetrol vytvořil rekordní čistý zisk 7,036 miliardy korun, ze kterého vyplatil dividendu 5,52 Kč na akcii. Minoritní akcionáři však s touto částkou nesouhlasí, například Paulino Limited navrhovala 15 korun.

Newsletter