Analytici: Dopady prvního kola voleb budou na korunu omezené

Dnešní výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii by měly mít na vývoj kurzu koruny vůči euru omezené dopady kvůli dozvuku nedávno ukončených intervencí České národní banky. Na světových trzích však zřejmě bude kurz eura až do druhého kola rozkolísaný více než obvykle. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK.

V prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil podle posledních odhadů výsledků centristický kandidát Emmanuel Macron, který získal kolem 23 procent hlasů. Do druhého kola prezidentských voleb postupuje se zhruba 22 procenty také kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která ve své kampani slibovala odchod Francie z eurozóny a návrat francouzského franku. Odhady tak potvrzují očekávání založená na předvolebních průzkumech. Druhé kolo voleb se uskuteční v neděli 7. května.

„Z pohledu finančních trhů a dalšího ekonomického vývoje Francie je důležité, že nejspíše první kolo vyhrál Macron a že k jeho podpoře vyzvali i poražení uchazeči o prezidentský post. To snižuje pravděpodobnost realizace ekonomicky nihilistického scénáře Marine Le Penové,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Do druhého kola se může situace na trzích podle něj různě měnit a kolísání eura a dalších finančních trhů může být větší než obvyklé. „Ve druhém kole se rozhodne o dalším osudu nejen Francie, ale také směřování eura a evropské integrace,“ dodal.

Výsledky druhého kola jsou nicméně podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zatíženy značnou nejistotou, která omezí pozitivní reakci finančních trhů na výsledky prvního kola. Euro podle něj v pondělí pravděpodobně posílí proti dolaru a rozdíl mezi výnosy francouzských a německých dluhopisů se mírně sníží. „Vliv voleb na kurz koruny k euru zůstane kvůli dozvukům intervencí ČNB nezřetelný, ale nebýt intervencí, měla by koruna tendenci proti euru nepatrně posílit,“ odhadl Sobíšek.

Celkově se podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy zdá, že první kolo voleb zažene nejtemnější obavy trhů, ačkoli ještě ne zcela úplně. „Ekonomiku ani finanční trhy, jak ve Francii, tak v eurozóně a EU nijak ale neblaze nepoznamená. Trhy jsou přesvědčeny, že ve druhém kole zvítězí Macron, což značí, že současné ekonomické oživování eurozóny bude pokračovat bez klopýtnutí,“ uvedl.

To je podle něj i příznivá zpráva pro Českou republiku, kromě jiného i proto, že Francie se s Británií dělí o pozici čtvrtého největšího exportního odbytiště země. Macronovo případné vítězství pak podle Kovandy zmírní tlaky na oslabování koruny, jež byly v posledních dnech patrné.

Podle údajů agentury Reuters před otevřením devizového trhu v Asii signalizují nárůst eura vůči dolaru na čtyřtýdenní maximum 1,09 USD z pátečního závěru 1,0726 USD.

Česká měna se v pátek opět přiblížila k hranici 27 korun k euru, nad níž byla během měnových intervencí České národní banky. Na rozdíl od čtvrtka ale tuto hladinu nepřekročila, v pátek kolem 17:00 se koruna obchodovala za 26,95 Kč/EUR.

Newsletter