Analytici: Hrubý zisk Fortuny ve 3. čtvrtletí klesl o čtvrtinu

Hrubý zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) sázkové společnosti Fortuna ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 18 až 28 procent na 168 až 195 milionů korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které dnes ČTK oslovila. Objem přijatých sázek se podle nich naopak zhruba o pětinu zvýšil. Fortuna zveřejní své výsledky ve čtvrtek před začátkem obchodování na burze.

„Na provozní úrovni výsledky negativně ovlivní růst daňového zatížení na českém trhu z 20 na 23 procent hrubých výher,“ uvedl analytik společnosti Patria Václav Kmínek.

Analytik J&T Banky Milan Lávička očekává i nadále rychlý růst objemu přijatých sázek, který by měl navázat na trend z první poloviny roku. „V meziročním srovnání by měl pokračovat pokles marží, k čemuž přispívá zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a přesun sázejících na online kanály,“ doplnil Lávička. Objem přijatých sázek očekává meziročně vyšší o 23 procent na úrovni 6,7 miliardy korun.

Podle Lávičky Fortuně ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostly provozní náklady. „Za prvních devět měsíců očekáváme růst nákladů o 16 procent, v posledním čtvrtletí se navíc již promítne část nákladů spojených s nově uzavřenou smlouvou s českou fotbalovou asociací,“ dodal Lávička.

Akcie Fortuny podle něj v současné době stojí mimo zájem investorů a samotná kvartální čísla na tom zřejmě nemohou příliš změnit. Podobný názor má také analytik Petr Hlinomaz. „Devítiměsíční zpráva je tradičně krátká. O to víc si trh může všímat slov, která vedení firmy řekne k výhledům do konce roku. Ale ani v tomto bodě nečekám nějakou převratnou novinku,“ uvedl Hlinomaz.

Fortuna Entertainment Group se zaměřuje hlavně na kurzové sázky. Působí v Česku, na Slovensku a v Polsku. Loni zvýšila čistý zisk meziročně o 22,5 procenta zhruba na 527 milionů korun. Objem přijatých sázek vzrostl o 26,1 procenta na 22,9 miliardy Kč. Pro investory bylo zklamáním, že společnost letos ani v příštím roce nebude vyplácet dividendu. S akciemi Fortuny se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.

Newsletter