Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Analytici KB: ČEZ splní výhled managementu, dividenda se zvýší

Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ ve čtvrtém čtvrtletí meziročně mírně vzrostla. Ziskovost by mělo pozitivně ovlivnit vyšší využití jaderných elektráren, nicméně působit by měly i negativní faktory v podobě nižších realizovaných cen a zvýšených nákladů na nákup emisních povolenek. Uvedl to Miroslav Frayer z Komerční banky.

Čekáme mírné meziroční zhoršení v segmentu Distribuce. Celkově odhadujeme, že tržby mírně klesnou na 58 mld. CZK za čtvrtý kvartál. Provozní zisk před odpisy EBITDA by se měl snížit o 11,4 % na 12,7 mld. CZK. Za očekávaným propadem provozního zisku o 6,8 % stojí zvýšené odpisy vlivem zařazení elektrárny Prunéřov do dlouhodobého majetku firmy. Čistý zisk by měl dle našich odhadů dosáhnout 2,4 mld. CZK po vykázané ztrátě 0,1 mld. CZK ve Q4 17. Důvodem výrazného meziročního rozdílu jsou odpisy dlouhodobého majetku ve výši 3,1 mld. CZK zaúčtované ve čtvrtém čtvrtletí 2016. Naše odhady za Q4 17 rovněž znamenají naplnění celoročního výhledu managementu pro EBITDA (52 mld. CZK) i očištěný čistý zisk (19 mld. CZK).

Výhled pro letošní rok a návrh dividendy: Management společnosti by měl společně s výsledky za rok 2017 oznámit svůj výhled na letošní rok. Konsensus Bloombergu ukazuje na EBITDA ve výši 54 mld. CZK, očištěný čistý zisk by se měl pohybovat okolo 13 mld. CZK. Naše odhady jsou pro oba dva ukazatele o necelé dvě miliardy vyšší. Dividendu z loňského zisku předpokládáme ve výši 35 CZK na akcii, zatímco medián Bloombergu počítá s loňskou výší, a to 33 CZK.

Newsletter